تبلیغات
هواداران مسی - توپی که هنوز گردِ گرد نیست
مسی مسی عشق مایی

توپی که هنوز گردِ گرد نیست

یکشنبه 30 خرداد 1389 11:18 ق.ظ

نویسنده : علی نصیری


pesحقیقت این است که PES 2010 بهترین بازی فوتبال کامپیوتری است و فیفا مثل سایه همیشه در تعقیب PES است و از آن تقلید می‌کند. از سوی دیگر خیلی‌ها معتقدند PES برای بازیکن‌های حرفه‌ای است، اما فیفا فقط زرق و برق بیشتری دارد و گیم پلی آن تعطیل است.

Pro Evolution Soccer 2010

pes

سبک
: شبیه‌سازی فوتبال

پلتفرم
: PS3، Xbox 360، PS2، PSP، PC، Wii

گروه سنی
: همه‌ی‌سن‌ها

امتیاز
: 78/100

تاریخ انتشار
: 23 اکتبر 2009

سازنده
: Konami

عرضه کننده
: Konamiهر سال با انتشار نسخه‌ی جدید PES و فیفا کل‌کل این دو بازی فوتبال حسابی داغ می‌شود. راستش را بخواهید فیفا برنده‌ی کل‌کل امسال است؛ نه به‌خاطر این‌که بازی بهتری است، بلکه فقط پیشرفت‌های بیشتری نسبت به PES 2010 داشته است. اما با فیفا 10 کاری نداریم و می‌خواهیم ببینیم PES 2010 چه حرفی برای گفتن دارد.
خیلی از بازیکن‌ها از گرافیک سری PES روی کنسول‌های نسل جدید دل خوشی نداشتند، اما پیشرفت‌های گرافیکی امسال چشم‌گیر بوده است. نورپردازی‌ها دیدنی است، به طوری‌که کنتراست زیادی بین نقاط روشن و تاریک وجود دارد. تازه به جز شب و روز می‌توانید در ساعت بعد‌از‌ظهر هم بازی کنید که ترکیب خوش آب و رنگی از غروب آفتاب  و سایه روشن را  نمایش می‌دهد. جلوه‌های صوتی هم پیشرفت کرده است. خیلی از تیم‌ها یا کشورها سرودهای خاص تیم خود را سر می‌دهند و سر و صدای تماشاگرها با روند بازی تطابق بیشتری دارد. مثلا اگر تیمی ‌در خانه‌ی حریف به گل برسد، ورزش‌گاه در سکوت فرو می‌رود.
اما کونامی ‌روی شباهت بالای چهره‌ی بازیکن‌ها با مدل واقعی آن‌ها حسابی مانور داده است. البته ادعای کونامی‌توخالی نیست. مثلا چهره فرناندو تورس یا لیونل مسی در PES 2010 با مدل واقعی‌شان مو نمی‌زند، اما این بازیکن‌ها در فیفا 10 شبیه زامبی هستند و می‌توانید از آن‌ها به جای زامبی در بازی‌های ترسناک استفاده کنید!
یکی از سر و صداهای فیفا 10 چرخش 360 درجه‌ای بازیکن‌ها است. به عبارت دیگر وقتی توپ زیر پای‌تان است می‌توانید به نرمی‌به هر زاویه‌ای بچرخید و حرکت کنید. کونامی‌هم برای این‌که از قافله عقب نماند اعلام کرد PES 2010 کنترل 360 درجه‌ای دارد. اما کنترل فیفا 10 کجا و کنترل PES 2010 کجا. سیستم جدید پنالتی زدن یکی دیگر از اشکالات PES 2010 است. اولا هنگام زدن پنالتی زاویه‌ی دوربین تغییر نمی‌کند و همه چیز را از همان زاویه‌ی اصلی می‌بینید. از این باید جهت و شوت را به اندازه پر کنید وگرنه رونالدینیویی که از هر 10 پنالتی 9 تا را گل می‌کند، پنالتی‌ها را یکی بعد از دیگری به آسمان می‌کوبد.
هوش مصنوعی دروازه‌بان‌ها در PES 2010 بهتر از سال گذشته است، اما دروازه‌بان‌ها هنوز هم دست به حرکات عجیب و غریبی می‌زنند که از علی نظرمحمدی و بهزاد غلام‌پور هم بر‌نمی‌آید! مثلا یک توپ ساده‌ی آرام از کنارشان غل می‌خورد و آن‌ها فقط هوا را نگاه می‌کنند یا شوت به سمت راست دروازه زده می‌شود و دروبازه‌بان‌ها به سمت مخالف شیرجه می‌زنند. حتی گزارش‌گرهای فیفا 10 هم باهوش‌تر از PES 2010 هستند. در شروع هر بازی در PES 2009 جمله‌های تکراری مثل «‌آمبولانس اون بیرون منتظره» یا «هر تیم بهتر فعل خواستن را صرف بکنه برنده است» را تحمل می‌کنید. اگر کمی‌دقت کنید از این جمله‌های قصار در PES 2010 زیاد به گوش می‌خورد.
منوها و تنظیمات تیم و قدرت بازیکن‌ها تغییرات زیادی پیدا کرده است که بیشتر به مذاق طرف‌دارهای فیفا خوش می‌آید. دیگر به جای نمایش قدرت بازیکن‌ها در یک 6 ضلعی، هر بازیکن مثل فیفا امتیازی از 100 نمره دارد که مجموع توانایی آن بازیکن را نشان می‌دهد. جالب این‌جاست که این امتیاز با جا به جایی پست بازیکن‌ها تغییر می‌کند. مثلا امتیاز کریستیانو رونالدو در گوش چپ و راست 88 است، اما وقتی در پست مهاجم نوک بازی می‌کند کارایی‌اش پایین می‌آید و امتیازش 75 می‌شود.
در PES 2010 می‌توانید دقیقا تاکتیک و استراتژی مورد علاقه‌ی خود را در تیم اعمال کنید. با کم و زیاد کردن پارامترهایی از صفر تا 100 می‌توانید تفکر هجومی‌ یا تدافعی تیم را تعیین کنید یا این‌که بین بازیکن‌ها فضای خالی وجود داشته باشد یا نزدیک به هم بازی کنند و فضای کم‌تری به حریف بدهند. اما استراتژی شما به این‌جا ختم نمی‌شود و می‌توانید با پارامترهای مشابه دقیقا وظایف خاصی را برای تک‌تک بازیکن‌ها تعریف کنید. مثلا می‌توانید به مهاجم‌ها دستور بدهید در هنگام دفاع عقب‌تر بروند و بیشتر در درگیری‌ها شرکت کنند.
مستر لیگ، نسبت به سال پیش فرق زیادی نکرده و فقط منوهایش بیشتر شده است. مجوز استفاده از اسامی ‌و پوشش اصلی خیلی از تیم‌ها دست نخورده باقی مانده است. مثلا رنگ پیراهن چلسی آبی است، اما خبری از آدیداس و تبلیغات روی پیراهن نیست. این خودش یک ضعف بزرگ محسوب می‌شود؛ مخصوصا وقتی بخواهیم بازی را با فیفا 10 مقایسه کنیم!
اما بازی چندجانبه یکی از نقاط قوت PES 2010 است. سرورهای PES 2010 تقویت شده و بازی‌های آن‌لاین به ندرت با کاهش سرعت مواجه می‌شود.
همه از فیفا تعریف می‌کنند، اما PES 2010 بهترین نسخه از این سری پرطرف‌دار تا به امروز و انتخاب شماره یک PES بازهای اصیل و دوآتشه است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -