تبلیغات
هواداران مسی - مسی یا مارادونا؟
مسی مسی عشق مایی

مسی یا مارادونا؟

یکشنبه 30 خرداد 1389 12:14 ب.ظ

نویسنده : علی نصیری
عصر ایران ورزشی، هومان دوراندیش- درخشش خیره كننده لیونل مسی در دیدار بارسلونا – آرسنال، این بحث را در محافل فوتبال دنیا مطرح كرده است كه آیا در آینده ای نه چندان دور می توان مسی را بهترین بازیكن تاریخ فوتبال دانست؟
 
 بدون تردید داوری در این باره اندكی زودهنگام است؛ چرا كه مسی هنوز 22 سال دارد و زمان زیادی تا رسیدن به خط پایان در عرصه فوتبال در پیش روی اوست. به علاوه مسی تا كنون فقط در یك جام جهانی، آن هم به صورت ناقص، بازی كرده است.
 
 در تاریخ فوتبال بازیكنان بزرگ فراوانی بوده اند كه به رغم درخشش بسیار در عرصه فوتبال باشگاهی، در جام جهانی فوتبال موفقیتی نداشته اند. چنین بازیكنانی هر اندازه هم كه مورد ستایش فوتبال شناسان قرار گیرند، باز هم به عنوان بهترین بازیكن جهان شناخته نمی شوند. آلفردو دی استفانو و جرج بست دو نمونه بارز ستاره هایی از این دست هستند. علاوه براین ها بازیكنانی چون یوهان كرویف و میشل پلاتینی هم به دلیل قهرمان نشدن در جام جهانی، برای نشستن در جایگاه بهترین بازیكن تاریخ فوتبال چیزی از مارادونا و پله كم دارند.
 
مقایسه زین الدین زیدان با رونالدینیو از این حیث مفید است. شاید خیلی ها معتقد باشند كه جوهره فوتبال در رونالدینیو بیشتر از زیدان بود اما همه می دانند كه زیدانی كه فرانسه را دو بار به فینال جام جهانی برد و یكبار قهرمان این رقابتها كرد، چیزی از "بزرگی" را در وجود خود داشت كه رونالدینیویی كه در اوج دوران فوتبالش درجام جهانی 2006 بسیار ضعیف ظاهر شد، فاقد آن چیز بود.
 
رونالدینیو اگر چه در جام جهانی 2002 با برزیل به قهرمانی رسید، اما آن برزیل، برزیل رونالدو و ریوالدو بود و جایگاه رونالدینیو در آن تیم  همانند جایگاهی كه اندكی بعد در بارسلونا بدست آورد، نبود.
 
همچنین مقاسه رود گولیت و ماركو فان باستن با لوتار ماتیوس هم در بحث كنونی راهگشا است. كیفیت بازی این سه بازیكن كمابیش در یك سطح بود اما درخشش خیره كننده ماتیوس در جام جهانی 90 و بازیهای ضعیف گولیت و فان باستن در آن جام، ماتیوس را در فهرست برترین بازیكنان تاریخ فوتبال در جایگاهی بالاتر از گولیت و فان باستن نشاند.
 
 شاید اگر رونالدینیو می توانست در جام جهانی 2006 نه مثل ماردونای 86 یا پله جامهای جهانی 58 و 70 بلكه همچون ماتیوس 90 هم ظاهر  شود، اینك او نیز در كنار پله و مارادونا قرار می گرفت و بحث " پله یا مارادونا ؟ " را به بحث " پله یا مارادونا یا رونالدینیو ؟ " تبدیل كند اما ناكامی تلخ رونالدینیو در جام 2006 مانع از ارتقاء جایگاه وی تا حد بهترین بازیكن تاریخ فوتبال شد.
 
همه این ملاحظات موجب می شود كه مسی را صرفاً به دلیل بازیهای درخشانش در بارسلونا همتراز پله و مارادونا و یا حتی برتر از این دو ندانیم. برترین بازیكن تاریخ فوتبال كسی است كه در بالاترین سطح فوتبال جهان، بهترین بازیها را ارائه دهد. مسی حداقل دو جام جهانی 2010 و 2014 را در پیش رو دارد تا به همه فوتبالدوستان جهان ثابت كند كه برترین بازیكن تاریخ فوتبال است.
 
 پیش بینی ماردونا در این باب كه " مسی به بحثی که در مورد اینکه آیا مارادونا برترین بازیکن تاریخ دنیاست یا پله، پایان خواهد داد"، تنها زمانی درست از آب درخواهد آمد كه لیونل مسی بتواند در دو جام جهانی پیش رو، درخششی نظیر درخشش پله و مارادونا در جام های جهانی گذشته داشته باشد و گر نه مسی سرنوشتی بهتر از رونالدینیو نخواهد داشت.
 
اگر اكنون جایگاه زیدان در تاریخ فوتبال فرانسه اندكی بالاتر از پلاتینی است، ناشی از این اقعیت انكارناپذیر است كه زین الدین زیدان دو بار تیم ملی فرانسه را به فینال جام جهانی هدایت و برای نخستین بار فرانسه را قهرمان جهان كرد اما پلاتینی دو بار در نیمه نهایی دو جام جهانی 82 و86 در برابر آلمان ناكام ماند و نتوانست قهرمانی جهان و یا حتی حضور در فینال جام جهانی را برای فوتبال فرانسه به ارمغان آورد.
 
باید دید كه آیا مسی هم می تواند كاری را كه زیدان با پلاتینی انجام داد، انجام دهد و با درخشش در جام جهانی، مارادونا را پشت سر بگذارد؟       


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -