تبلیغات
هواداران مسی - مسی، مارادونا نشد
مسی مسی عشق مایی

مسی، مارادونا نشد

یکشنبه 30 خرداد 1389 01:28 ب.ظ

نویسنده : علی نصیری
جام‌جهانی در عطش گل ‌می‌سوزد

مثل اینكه باید در برابر آن گروه منتقد كه اعتقاد دارند جام‌جهانی در آفریقا به مفت هم نمی‌ارزد، سرخم كرد. حداقل تا پایان چهارمین بازی جام‌جهانی 2010 كه اوضاع چنین بوده است. بعد از بازی كسل‌كننده و بی‌حس و حال فرانسه و اروگوئه كه هنر هیچ یك از دو تیم به حداقل یك گل منتهی نشد تنها بازی كره‌جنوبی و یونان بود كه یك تیم توانست بیش از یك گل به ثمر برساند. حتی دیدار آرژانتین و نیجریه نیز با آن همه فرصتی كه توسط مسی و رفقایش هدر رفت هم آنچنان كه باید دل هواداران فوتبال را به دست نیاورد. جام‌جهانی 2010 تا اینجای كار كه نتوانسته تلالو تنها رقیبش یعنی لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد مگر آنكه در ادامه راه اتفاقات تازه‌ای بیفتد. اگر چه سرخوشی‌های بی‌پایان آفریقایی ها و شنیدن صدای ممتد بوق‌های رنگارنگ هنوز از جذابیت‌های جام جهانی 2010 به حساب می‌آید اما چیزی كه تماشاگران و بینندگان میلیاردی تلویزیونی را به عرش اعلا می‌برد، عبور توپ از خط دروازه است، آن هم به تعداد زیاد.

شاید سختگیرانه و بهانه‌جویانه به نظر آید اما جام‌جهانی 2010 در دو روز نخست هنوز چیزی بیش از سوپرگل شابالالا در بازی افتتاحیه و حركت‌های سرخوشانه و شیطنت‌بار مارادونا در كنار زمین بازی نیجریه – آرژانتین برای ارائه نداشته باشد. مگر آنكه دیدار انگلیس و آمریكا یك باره كوره جام‌ را روشن كرده باشد.
این هم از عجایب فوتبال است كه پیروزی كره‌جنوبی بر قهرمان اروپا در یورو 2004 فعلا بهترین برد مسابقات بوده است.
دیشب تیم پرستاره آرژانتین با وجود حملات پرشور در دقایق نخست مسابقه نتوانست یا نخواست كه بیش از یك گل به نیجریه بزند. البته نیجریه هم برای دقایقی دروازه آرژانتین را به خطر انداخت اما فانتزیست‌های آرژانتینی معمولا برای نفوذ به محوطه جریمه نیجریه چندان به زحمت نمی‌افتادند.
در آرژانتین صرف‌نظر از شكل و شمایل متفاوت مارادونا با آن كت و شلوار گشاد و آزاد، حملات پی‌در‌پی و البته ناكامی‌های لیونل مسی در راه گشودن دروازه نیجریه بیش از هر چیز جلب نظر می‌كرد. حداقل در اولین بازی این فرضیه كه مسی بدون ژاوی یا یك بازیساز در قد و قواره او هرگز آن ستاره پرفروغ بارسلونا نیست تا حدی رنگ واقعیت به خود گرفت. خط هافبك آرژانتین برخلاف روزهای بازیگری مارادونا، در این بازی چندان خلاق و موثر نبود و به همین ترتیب خط حمله وحشتناك راه‌‌راه‌پوشان نیز ثمری نداد تا تنها گل بازی را گابریل هاینزه مدافع به ثمر برساند. به نظر می‌رسید جست‌وخیز مارادونا در كنار زمین حاصل این پیغام بود كه اگر خود او در زمین بود خیلی زود و با گل‌های بسیار كار نیجریه را تمام كرده بود. آرژانتین در نخستین بازی‌اش در جام‌جهانی پیروز از میدان خارج شد اما بی‌تردید هنوز هم گمشده بزرگ این تیم جواهری مثل مارادوناست. بدون مارادونا حتی مسی هم بهترین بازیكن جهان نخواهد بود.

 

استفاده از محتویات سایت با ذکر منبع بلامانع است.
 دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -