تبلیغات
هواداران مسی - لیونل مسی، نابغه عقب افتاده
مسی مسی عشق مایی

لیونل مسی، نابغه عقب افتاده

شنبه 29 خرداد 1389 09:21 ب.ظ

نویسنده : علی نصیری


لیونل مسی كوچك ترین قهرمان زنده فوتبال است، با لقب «كك». او اندام بچه را داراست. در واقع رشد او به عنوان كودك تقریباً در10 سالگی متوقف شد. دست و پاهای كودكان دیگر بلندتر بودند؛ صدایشان هم دستخوش دگرگونی می شد. با این حال لیونل كوچك ماند. یك جای كار ایراد داشت. آزمایش ها هم این موضوع را تایید می كردند؛ هورمون های رشد او تا اندازه یی منظم عمل نمی كردند. آن طور كه معلوم شد، مسی به گونه یی نادر از بیماری «نانیسم» مبتلا بود. همزمان با هورمون های رشد در كار دیگر هورمون ها نیز اختلال هایی ایجاد شده بود و آنها نیز ترشح نمی شدند. پوشیده نگه داشتن این ایراد ناشدنی بود. دوستان در زمین فوتبال متوجه شدند رشد لیونل متوقف مانده است. مسی می گوید؛ «همیشه كوچك تر از همه بودم. هر كاری كه می كردم و هر كجا كه می رفتم، آنها همیشه می گفتند؛ «لیونل عقب افتاده است.» انگار او در جایی از مسیر از بقیه عقب افتاده بود.


در یازده سالگی قد او تقریباً 140سانتی متر است. پیراهن باشگاهش، نیوولز اولد بویز در شهر رزاریوی آرژانتین برایش بسیار بزرگ است و به تنش زار می زند. پایش در كفش شنا می كند، بنابراین او بند كفش هایش را همانند كفش های خانگی می بندد. او بازیكنی استثنایی است، با این حال اندام یك كوتوله هشت ساله را دارد و نه یك نوجوان در حال رشد را.


درست در سن و سالی كه در آن هر كس با نگاه به آینده می خواهد استعدادهایش را برای رشد و پیشرفت به كار گیرد، رشد اولیه در مورد دست ها، پاها و تن او راكد می ماند. این برای مسی به معنای پایان تمام امیدهایی است كه از نخستین روزهای حضورش در زمین فوتبال در پنج سالگی داشت. او احساس می كند با پایان یافتن رشدش همه چیز پایان یافته است؛ هر چیزی كه او می خواست روزی بشود. همزمان پزشكان در این اندیشه هستند كه چنانچه با این بیماری به موقع مبارزه شود، شاید بتوان آن را برطرف كرد. تنها اقدام ممكن هورمون درمانی با هورمون GH است؛ بمباران سالانه كه با كمك آن شاید بتوان سانتی متر هایی از رشد صورت نگرفته را جبران كرد؛ سانتی مترهایی را كه او نیاز دارد تا با آنها بتواند با غول های فوتبال مدرن رقابت شانه به شانه یی داشته باشد. درمان این بیماری بی اندازه پرهزینه است. سنگین برای خانواده. درمان این مرض ماهانه 900 دلار خرج در بر دارد. فوتبال برای رشد و رشد برای فوتبال؛ از این به بعد این تنها راه پیش روست. او در جریان یك بازی توجه یك استعدادیاب را به خود جلب می كند. استعدادیاب ها در زندگی بازیكنان فوتبال همه چیز هستند. با هر مسابقه یی كه آنها به تماشایش می روند، با هر نوجوانی كه تصمیم می گیرند، رشد و پیشرفتش را پیگیری كنند، و با هر پدری كه می خواهند، با او به صحبت بنشینند، درباره سرنوشتی تصمیم می گیرند و آن را رقم می زنند. آنها در بیشتر موارد درها را به روی بازیكنان جوان می گشایند. با همه اینها چیزی كه باید به مسی ارائه شود، بسیار بیشتر است. آنها نه تنها می توانند فوتبالیست شدن را برای او ممكن كنند، كه سلامت و تندرستی را بار دیگر به او بازمی گردانند.


كارلس ركساچ مدیر ورزشی بارسلونا پس از آنكه لیونل را در زمین دیده بود، این طور تعریف می كند؛ «پنج دقیقه برای دیدن اینكه او برگزیده است، كافی بود.» آشكار است كه استعدادی بی نظیر در پاهای مسی نهفته است. چیزی كه از فوتبال فراتر می رود. وقتی كسی به تماشای او هنگام فوتبال می نشیند، همانند وقتی است كه فرد به موسیقی گوش می دهد، گویی هر قطعه در یك تركیب از هم پاشیده به جای خودش بازمی گردد. ركساچ می خواهد او را خیلی زود از آن خود كند؛ «هر كسی بود، بلافاصله او را با طلا می سنجید.» آنها روی یك كاغذ بی ارزش قرارداد خود را می نویسند؛ روی یك دستمال. ركساچ و پدر «كك» پای آن قرارداد را امضا می كنند. این تكه كاغذ بی ارزش زندگی لیونل را دگرگون خواهد كرد. بارسلونا این كودك جاودانه را باور دارد. باشگاه تصمیم می گیرد هزینه های هر هورمونی را كه ترشح نمی شود، بپردازد. اما مسی برای درمان باید راهی اسپانیا شود، همراه با همه اعضای خانواده، پدر، مادر و سه خواهر و برادرش كه اكنون با او از رزاریو رفته اند؛ بدون مدرك و بدون كار و با اعتماد صرف به قراردادی كه روی یك دستمال نوشته شده است. با این امیدواری كه شاید در این اندام كودكانه بخت و اقبال آنها نهفته باشد. باشگاه در سال 2000 به مدت ³ سال هرگونه پشتیبانی پزشكی و درمانی مسی را تضمین می كند. برخی بر این باورند كه شخصی كه ایمان دارد به یاری فوتبال می تواند از جهنم و عذاب خارج شود، نیرویی در خود دارد كه او را به هر هدف دلخواهش می رساند. با این همه درمان به گونه یی وحشتناك توان مسی را می گیرد. حالش همواره بد است و پی درپی بالا می آورد. عضله ها به نظر در حال پاره شدن و استخوان های بدن در حال خرد شدن هستند.در عرض چند ماه اندامش بزرگ تر شده و به اندازه یی می رسد كه در واقع در مدت چند سال باید به این اندازه می رسید. مسی می گوید؛ «توانایی درد كشیدن را نداشتم و نمی توانستم به باشگاه جدیدم چیزی ارائه بدهم؛باشگاهی كه همه چیز را مدیونش هستم.» تفاوتی بنیادین میان آنهایی است كه استعدادشان را به كار می گیرند تا پیشرفت كنند و آنهایی كه همه چیزشان بسته به آن استعداد است. هنر زندگی است اما نه به این معنا كه هنر همه چیز یك فرد شود و او را در خود غرق كند، بلكه به آن معناست كه به شخصی آتیه ببخشد. برنامه دومی وجود ندارد، هیچ گونه جایگزینی هم وجود ندارد كه بتوان به آن رجوع كرد.


سرانجام بارسلونا پس از سه سال می خواهد لیونل مسی را به كار بگیرد و خانواده می داند كه اگر او اكنون نتواند آن طور كه از او انتظار می رود، بازی كند، دردسرهایی برطرف ناشدنی پیش خواهد آمد. آنها در آرژانتین همه چیز را از دست داده اند و در اسپانیا هم هنوز چیزی به دست نیاورده اند. اما زمانی كه «كك» شروع به بازی می كند، هرگونه ترس و هراسی محو و برطرف می شود. مسی با تمرین سخت و پشتیبانی باشگاه نه تنها شجاعت كه حتی رشد جسمانی لازم را نیز سال به سال و سانتی متر به سانتی متر به دست می آورد.


هیچ كس به درستی نمی داند كه او امروز چند سانتی متر قامت دارد. بیشتر افراد می گویند او 169± متر است برخی هم كمی كمتر. برخی هم عنوان می كنند مسی هم اكنون به 190 ± می رسد و هنوز هم در حال رشد است. منابع رسمی دقیق نیستند. آنها به او رفته رفته سانتی مترهای بیشتری را نسبت می دهند. گویا بحث بر سر درآمد یا بهایی است كه او از خود در میدان نشان می دهد. حقیقت آن است كه پیش از به صدا درآمدن سوت آغاز بازی و زمانی كه دو تیم برابر هم صف آرایی می كنند، قد بازیكنان كم و بیش در یك اندازه و راستاست. تنها باید به چهره بازیكنان نگاه كرد تا چهره مسی را تشخیص داد. زمانی كه تصاویر تلویزیونی سر او را نشان ندهد، از اندامش نمی توان دریافت او مسی است.در واقع هیچ كس به طور پی درپی به دنبال او نیست. مركز ثقل او به گونه یی است كه مدافعانی كه می كوشند او را متوقف یا سرنگون كنند، نمی توانند. او زمین نمی خورد حتی متزلزل هم نمی شود. به دویدنش ادامه می دهد، توپ را پیش می اندازد، متوقف نمی شود، دریبل می كند، جلو می زند، می خزد، فرار می كند و فریب می دهد. او مهارناشدنی است. در بارسلونا به تمسخر گرفته می شود، روبرتو كارلوس و فابیو كاناوارو مدافعان بزرگ سابق رئال مادرید ترجیح می دادند هرگز به چهره مسی نگاه نكنند، تنها به این خاطر كه هرگز نتوانسته بودند از او جلو بزنند. مسی فوق العاده سریع است. او با پاهای كوچكش مثل برق می دود پاهایی كه توپ را محكم حفظ و با هر حركتی آن را كنترل می كنند. انگار كه آنها دست هستند نه پا. حریفانش با مانورهای فریب دهنده اش ناگهان خود را دست خالی می یابند. نه از مسی خبری است و نه از توپ، تماشای بازی مسی یعنی تماشای چیزی فراتر از فوتبال. چیزی ورای فوتبال و همطراز با زیبایی. همسان با شور و هیجان. بیننده او دیگر فاصله یی میان خود و مسابقه نمی یابد، بلكه خود را كاملاً در درون آن می یابد و با حركت های ناشیانه اما هماهنگش یكی احساس می كند. از همین رو بازی مسی با قطعه های پیانوی آرتورو بندتی میكل آنجلی، با تابلوهای رافائل و با فرمول های ریاضی جان نش در مورد تئوری بازی كه فراتر از یك آهنگ، رنگ و منطق هستند، قابل قیاس است. اینها كه گفته شد همگی تاثیری هیپنوتیزمی دارند. درست همانند وقتی كه كسی برای نخستین بار به تماشای بازی مسی می نشیند. او خواسته یا ناخواسته تحت تاثیر قرار می گیرد. زمانی كه توصیف روزنامه نگاران ورزشی از مسی را می خوانیم، درمی یابیم كه او چه تردست هنرمندی است. در جریان مسابقه یی میان بارسلونا و رئال مادرید كه در آن بازیكنان حریف می كوشیدند او را پی در پی از كار بیندازند، گزارشگر مسابقه گزارش بازی را رها كرده و با هیجان تمام فریاد می كشد؛ «او نمی افتد، نمی افتد، نمییی افتددد،،،» در مسابقه یی دیگر میان دو دشمن دیرینه فریادهای پرشور «مسی، مسی» با حرف a همراه می شود و او از این پس برای همیشه «مسیا» =ناجی خوانده می شود دومین لقبش پس از «كك».


اما داستان «كك» از هر منظر بسیار شگفت انگیز است. مسی همانند زنبور مودار است. می گویند زنبور مودار در واقع نباید پرواز كند، چرا كه بدنش بسیار بزرگ است و تحمل این وزن برای بال های كوچكش بیش از اندازه دشوار. با این حال زنبور مودار این موضوع را نمی داند و به سادگی پرواز می كند. مسی هم با اندام كوچكش، با پاهای كوتاهش و سینه باریكش و با تمام اختلال های رشدش در واقع هرگز نباید می توانست در فوتبال مدرن و پر از درگیری امروز بازی كند.

منبع: ایرانیان انگلستان


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -